جواز تاسیس

 

 

جواز تاسیس یک نوع گواهی است که به اشخاص دارای این گواهی اجازه تولید کالاهایی که در جواز تاسیس نام برده شده اند را در شهرک های صنعتی ذکر شده در جواز تاسیس را می دهد.

جواز تاسیس با هدف سرمایه گذاری برای فعالیت های صنعتی از سمت سازمان صنعت و معدن برای شخص متقاضی صادر می شود ودرخواست این جواز تاسیس در قالب طرح توجیهی به سازمان صنعت و معدن ارائه داده می شود.
برای گرفتن جواز تاسیس یکی از راه های اولیه که به وسیله نماینده یا خود فرد درخواست دهنده جواز تاسیس مشخص می شود شخصیت حقوقی و یا حقیقی می باشد که صدور جواز تاسیس با توجه به این ها انجام می شود.

download (1)

جواز تاسیس در دو مورد زیر صادر می شود :

 • سرمایه گذاری کردن در جهت اولویت اسناد بالا دست در رشته فعالیت های صنعتی از مشوق های سرمایه گذاری دولت مانند تسهیلات بانكی بهرمند می شوند.
 • سرمایه گذاری کردن خارج از موارد بالا شامل مشوق های بالا مانند معافیت های حقوق ورودی ماشین آلات نمی شوند.

مزایای گرفتن جواز تاسیس

 • از مزایای جواز تاسیس می توان واگذار کردن زمین در شهرک های صنعتی از سمت سازمان صنعت و معدن به صاحبان جواز تاسیس در ازای گرفتن 30 % هزینه به صورت نقدی و 70 درصد وام که البته این وام به صورت بدون بهره می باشد می باشد و یک مزیت عالی شناخته می شود.نحوه باز پرداخت از وام 70 درصدی به صورت 36 ماه می باشد که هر 3 ماه یکبار سر رسید می شوند. البته جواز تاسیس در شعاع 120 کیلومتری تهران صادر نمی گردد.

مدت اعتبار جواز تاسیس :

 • مدت جواز تاسیس از زمانی که ثبت می شود برای 6 ماه می باشد.و تمدید آن با شرط عملیات اجرایی مانند خرید زمین , تامين کردن آب و برق , گرفتن پروانه ساختمان و گزارش کار برای هر دو ماه یکبار می باشد.و زمانی که فرد این جواز تاسیس را نخواهد و یا زمان آن گذشته باشد این جواز تاسیس باطل می شود.و امتیلزات از آن گرفته می شود.

مراحل گرفتن جواز تاسیس :

 • تحقیق و بررسی سرمایه گذار در رابطه با نوع فعالیت صنعتی برای انتخاب و محل آن.
  - گرفتن فرم جواز تاسیس به وسیله تقاضا دهنده یا نماینده آن و ارائه در خواست جواز تاسیس به همراه طرح توجیهی.
  - بررسی کردن درخواست تقاضا دهنده جواز تاسیس.
  - جمع آوری مدارک و ارائه دادن آن به سازمان صنعت و معدن استان.
  - تحقیق و بررسی طرح توجیهی از طریق کارشناسان مربوطه به مدت یک هفته.
  - تایيد کردن درخواست جواز تاسیس به وسیله رئیس و معاون اداره و فرستادن درخواست جواز تاسیس به مامور مالی.
  - صادر کردن معرفی نامه برای پرداخت مالیات و دادن فیش های پرداخت شده به امور مالی.
  - صادر شدن جواز تاسیس از سمت سازمان صنعت و معدن.

اطلاعات بیشتر

 1. ۱
  جواز تاسیس چیست

  به جوازی که افراد اعم از حقیقی و حقوقی بمنظور انجام یک فعالیت اقتصادی اخذ مینمایند جواز تاسیس گفته میشود.که در اعطای جواز تاسیس بایستی به نوع فعالیت نیز توجه گردد و چنانچه که نوع فعالیت تولید محصولاتی مثل تجهیزات پزشکی باشد در اینجا بایستی که جواز تاسیس از سازمان و وزارت بهداشت اخذ گردد. جواز تاسیس به نظر میرسد که منقول بوده است و قابلیت انتقال به دیگری را داراست. برای گرفتن جواز تاسیس حتما باید اول در سایت بهین یاب ثبت نام نماییم. بعد از گذراندن این مرحله بایستی صبر کنیم تا ثبت نام ما از سوی مدیریت نیز تایید شود ومجددا از نظر کارشناس مربوطه چک گردد که چنانچه ایرادی از سوی کارشناس تشخیص داده نشود در این صورت جواز تاسیس نیز باید صادر میشود. همچنین باید در اخذ یک جواز تاسیس به این امر توجه داشت که کالاهایی که به هم مرتبط هستند در این جواز ذکر گردند به عنوان مثال محصولات خوراکی را با لوازم الکترونیکی نبایستی یکی دانست.و این ثبت نام اینترنتی که بیان نمودیم تنها یک مرتبه از سوی شخص و شرکت میتواند انجام گیرد و باید نام کاربری و رمز عبور را به خاطره خود بسپارد.لازم به ذکر است که بدانیم اخذ جواز تاسیس لازمه اخذ پروانه های دیگری از جمله پروانه بهره برداری میباشد.

 2. ۲
  اخذ جواز تأسیس

  جواز تاسیس برای راه اندازی کارگاههای تولیدی و نیز کارخانه ها الزامی میباشد.همچنین این جواز در موارد دیگر ممکن است که الزامی باشد از جمله ثبت شرکت و ثبت برند. جواز تأسیس در واقع جوازی بمنظور تایید فعالیت دارنده ان میباشد که زمینه فعالیت وی در این جواز تصریح شده است و بایستی خارج از این موضوع اقدامی را انجام ندهد.در حقیقت جواز تاسیس به جوازی میگویند که وزارت صنعت و معدن به افراد اعم از حقیقی و حقوقی نیز اعطا مینماید بنابراین اولین قدم در راه اندازی یک فعالیت تولیدی نیز اخذ جواز تاسیس میباشد.

 3. ۳
  مدارکی که شخص حقیقی برای اخذ جواز تاسیس بایستی بهمراه داشته باشد
  • کپی شناسنامه
  • کپی کارت ملی
 4. ۴
  مدرکی که برای شخص حقوقی جهت اخذ جواز تاسیس لازم میباشد
  1. کپی آگهی تأسیس
  2. روزنامه رسمی تأسیس
  3. کپی آگهی آخرین تغییرات
  4. کپی کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل
  5. کپی شرکتنامه یا اظهارنامه شرکت  
  6. مهر شرکت
 5. ۵
  مدت زمان صدور جواز تأسیس

  حالا مدت زمانی که برای صدور یک جواز تاسیس سپری میگردد به طور تقریبی حدود ۱۴ الی ۲۰ روز میباشد. . این مدت زمان برای اشخاص حقیقی و حقوقی هیچ فرقی ندارد و برای هر دو این مدت زمان نیز طول میکشد و تنها زمانی که صنایع تصمیم به گرفتن وامی بالغ بر یک میلیارد تومان را دارا هستند اخذ جواز حقوقی ارجحیت دارد.حال مدت اعتباری که جواز تاسیس دارد یک سال از تاریخ صدور این جواز میباشد که بعد از سپری شدن یکسال شخص بایستی نسبت به تمدید جواز تاسیس اقدام نماید که در غیر این صورت فاقد اعتبار قانونی میباشد.

 6. ۶
  شرایط ابطال جواز تاسیس

  جواز تاسیس به درخواست شخص و یا منقضی شدن مدت زمان قانونی ان  و نیز تمدید نکردن آن  سبب میشود جواز تاسیس از اعتبار ساقط گردد  و وزارت صنعت و معدن هم در این صورت به ثبت ابطال این مجوز اقدام مینماید و امتیازهای ناشی از این جواز تاسیس بایستی مسترد گردد.

 7. ۷
  چه مراحلی را بایستی متقاضی در اخذ جواز تاسیس طی نماید
  • متقاضی در ابتدا بایستی که به وزارت صنعت و معدن استان برود و تقاضای صدور جواز تاسیس را با تصریح نمودن نوع محصول و کالاو فعالیت نماید.
  • در مرحله بعد این تقاضا نامه  به معاونت برنامه ریزی،توسعه و نوسازی نیز ارسال میگردد
  • سپس این تقاضا در مدت ۷ روز توسط کارشناسان مربوطه نیز بررسی میشود
  • در نهایت این نهاد یاد شده نظر خود را بایستی به متقاضی بفرستد که در صورت رد خواسته اش در مدت ۳ ماه باید توجیه و دفاعیه خود را بیان نماید.

   

آخرین اخبار